18 Aralık 2016 Pazar

Hong Kong Gezisi 3. Gün

Bugün biraz tapınak gezerek güne başlayalım. Hava gayet açık, güneşli ve sıcak. Kahvaltının ardından başlıyoruz gezmeye.

Wong Tai Sin Tapınaağı, Hong Kong

İlk durağımız Wong Tai Sin Tapınağı. Bu tapınağa gitmek için Tsim Sha Tsui durağında kırmızı hatta binip Mong Kong durağında hat değiştirip yeşil hatta geçtik. Wong Tai Sin durağında inip B3 çıkışından çıkınca tapınak karşımızda. Biz gittiğimizde acayip kalabalıktı. Tütsüler yakanlar, budaya meyve tabakları bırakanlar, dua edenler.. aralarında biraz dolaşıp arka bahçeye Good Wish Garden'a geçtik. O kalablıktan bir anda kurtulmuştuk. Küçük bir bahçe olmasına rağmen çok huzurlu ve güzel kareler yakalayabileceğiniz bir bahçe, gelmeniz tavsiye olunur :)

Good Wish Garden, Hong Kong

Good Wish Garden, Hong Kong
Yeteri kadar vakit geçirdikten sonra tekrar yeşil hatta binip bir durak sonra Diamond Hill'de inip Nan Lian Garden'a gittik, yeşile doymak için. Şehrin ortasında öyle güzel öyle düzenli bir bahçe ki göletinde rengarenk kocaman Japon balıklarının olduğu ve selfie çubuğu kullanmanın yasak olduğu :) biz açıkçası çok fazla vakit kaybetmeyelim diye hızlı bir tur attık ve çıkışa doğru souvenir shop'a girip birkaç hediyelik aldık. Fiyatlar uygundu, döne döne bookmark arıyordum burada içime sinen kitap ayraçlarını buldum hem de sadece 6HK$'na :)

Nan Lian Garden, Hong Kong

Nan Lian Garden, Hong Kong
Diamond Hill metro durağının C2 çıkışında inince Nan Lian Garden'a rahatça biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tabelalar size yol gösteriyor. Aynı metro çıkışında Plaza Hollywood adlı avm var, güzel bir alışveriş merkeziymiş; ama biz yine vakit kaybetmeyelim diye girmedik.

Acelemizin sebebi öğlen 3'e kadar Islamic Center Canteen'e varıp dim sum yemekti :) Diamond Hill'den yeşil hatta binip Prince Edward durağından kırmızı hatta geçip Admiralty durağından mavi hatta aktarma yapıp Wan Chai durağında inip yürüdük :) Ay anlatması bile ne uzun oldu :) ama bu kadar uğraşmamıza değdi dim sumlara yetiştik ve dim sumları ve börekleri mideye indirdik.Hava kararmak üzere olduğu için Victoria Peak'e çıkmanın tam zamanıydı. Hong Kong'u hem hava tam kararmadan hem de karardıktan sonra ışıklı haliyle görmek için bu fırsatı kaçırmamalıydık.

Bu arada Causeway Bay durağına yürürken ki sokak pazarını paylaşmadan geçemeyeceğim. Tayland'da tropik meyveler çok bol ve sokaklarda çok fazla satılırdı, fiyatları da gayet uygundu. Aynı meyveler burda da vardı; ama süpermarkette fiyatlar uçmuş pazarda da çok uygun değildi. Bir de eğer hediyelik çikolata almak istiyorsanız PrizeMart'lara mutlaka uğrayın, Kinderler, Merciler, Tobleronlar, daha nice bilindik marka çok uygun fiyata. Biz free shop yerine son gün buradan aldık bol bol.

Victoria Peak'e çıkmak için en güzel yol bence Peak Tram :) Peak Tram, Hong Kong Parkın yukarı girişinde. Buraya ulaşmak için Causeway Bay durağında mavi hatta binip Central durağında indik. Aslında Admiralty durağı daha yakınmış bizim biraz acemiliğimize geldi. Baya bi yürüdükten sonra bulduk Peak Tram durağını, ama o da ne öyle bir bilet kuyruğu vardı ki en az 2 saat beklememiz lazımdı, bilet alsak bir de tram'e binmek için beklicektik. Ve biz çıkana kadar zaten hava kararırdı. Sonuç olarak beklememeye karar verdik. Buraya kadar gelmişken Hong Kong parkı gezelim dedik. Bu park, yine gökdelenlerin arasında nefes alabileceğiniz sessiz sakin bir park.

Hong Kong Park

Madem Victroia Peak'e çıkamadık o zaman akşam 8'deki ışık gösterisine gidelim dedik. Admiralty durağından metroya binip karşıya Tsim Sha Tsui durağına geçtik ve ışık gösterisi için yerimizi aldık, zaten baya bi kalabalık çoktan yerleşmişler ve bekliyorlardı. Tam yarım saat bekledik ayakta o kadar yorgunluğun üzerine ve bence sonuç fos :) abarttıkları ışık gösterisi benim hiç hoşuma gitmedi. 10dk anca dayanabildim, çok yorgun olduğumuz için otele döndük.

Symphony of Light, Hong Kong

Hong Kong


Victoria Peak için yarın erken kalkmamız lazımdı :)Hiç yorum yok: