25 Ekim 2015 Pazar

New York Gezisi: 6. Gün

Günlerimiz azaldı. NY'da geçireceğimiz son iki gün. Bugün ki gezi planımızda Çin Mahallesi (Chinatown), İtalyan Mahallesi (Little Italy) ve Brooklyn var.

Chinatown, NY

 Sabah kahvaltının ardından metroyla Canal Street durağında inip Çin Mahallesi'ne doğru yürümeye başladık. Tabelalar yavaş yavaş Çince'ye dönüp burnumuza garip kokular gelmeye başlayınca geldiğimizi anladık. Açıkçası pek bir esprii yok buranın. Her yer Çinli kaynıyor, bütün dükkanlarda Çince bir şeyler yazıyor, restoranlarından garip kokular geliyor. Kendimi bir an Pekin'deymişim gibi hissettim. Biraz yorulunca bir park bulup dinlenelim istedik. Parkta oturacak yer zor bulduk; çünkü Çinli teyzeler ve amcalar bütün masaları kapatmış iskambil kağıtlarıyla oyun oynuyorlardı. O yaşlı teyzeleri görmenizi isterdim. Ellerini masaya çat çat vurarak bir kumarbaz edasıyla hırsla oynuyorlardı.

Chinatown, NY
Little Italy, NY

Çin Mahallesi'nde birkaç süpermarket gezip İtalyan Mahallesi'ne geçtik. Sırayla dizilmiş küçük ve hoş kafeler dışında buranın da pek bir özelliği olmadığını (en azından bana göre) anladım. Çok fazla vakit kaybetmeden Brooklyn'e köprüden yürüyerek geçmek için metroya binip Brooklyn Bridge-City Hall durağında indik. Buraya geldiğinizde siz de farkedeceksiniz ki köprüden yürüyerek geçen tek siz değilsiniz. Hem gidiş hem de dönüş yönünde birçok insan var. Manzara gerçekten süper. Bol bol fotoğraf çekmelik. Yürümek benim durumumdaki bir insan için biraz yorucu olsa da kesinlikle değerdi.

Brooklyn Bridge, NY

Köprüden Brooklyn'e geçince önce Brooklyn Bridge Park'a inip Manhattan manzarasının keyfini çıkardık. Buraya gelmeden araştırdığım için Grimaldi's de pizza yemeden dönmek olmazdı. Hemen köprünün bitim noktasında Brroklyn Heights'daki Grimaldi's den devasa bir pizza alıp karnımızı doyurduk. Pizzayı alıp parkta yediğimizden etrafımızdakilerin bile canı istemiş olmalı ki her gören sordu ve doğruca pizzacıya gittiler :)

From Manhattan to Brooklyn

Daha fazla gezecek gücüm kalmadığında bu sefer karşıya yürüyerek değil metroyla geçtik. Eve vardığımızda hava kararmak üzereydi. Biraz dinlendikten sonra son günlerimizi evde geçirmeyelim diye Hudson River kenarında yürüyüşe çıkıp bi de manzarayı akşam gözüyle görmek istedik. Hem sakin sakin yürüyüş yapanlar, hem oturmuş manzarayı izleyenler, hem koşanlar, bisiklet sürenler, hem de tenis oynayanlarla cıvıl cıvıl bir akşamdı. Bu cıvıltı karşısında sadece 1 günümüzün kalmış olmasına üzelerek eve döndük.

Grimaldi's


Hiç yorum yok: