7 Temmuz 2014 Pazartesi

Amerika Macerası: 1. Gün

Aylar öncesinden planladığımız 1 haftalık Kaliforniya gezimizin zamanı gelmişti. Çok uzun bir yolculuk ve sonrasında Amerika bizi bekliyordu. Giderken Ankara-İstanbul uçağı 1,5 saat geç kalkınca İstanbul'daki planlarımız değişti ve sabah çok erken olan Alitalia Hava Yollarıyla Roma aktarmalı olarak gerçekleştirdiğimiz Los Angeles uçuşumuzu havalimanında bekledik. Daha sonrasında 2,5 saat İstanbul-Roma, 2 saat Roma'da aktarmayı beklemek ve 13 saat Roma-Los Angeles derken artık gelmiştik. Çok uzun bir yolculuk olmasına rağmen nasıl geçtiğini anlamadım çünkü bol bol uyudum :)

Alitali Hava Yollarıyla ilk seyahatimdi. Açıkçası internetten okuduğum yorumlara göre beklentim o kadar çok düşmüştü ki beklediğmden daha iyi çıktı. Yalnız İstanbul-Roma arasında sadece kraker ve içecek vermesi komikti. Roma-Los Angeles arasında ise hem yemek hem de kahvaltı servisi yaptı. Yemek olarak fesleğenli makarna gayet başarılıydı; fakat kahvaltısı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Neyse ki yanımızada baya abur cubur vardı da aç kalmadık :)
Kutuplara doğru yaklaşmışken
İndikten sonra Los Angeles Havalimanı'ndan çıkmamız tam 2 saatimizi aldı. Pasaport kontrolden geçerken baya bekledik. Havalimanından tüm milletlerden insan görmek mevcut. Özellikle çekik gözlüler çok fazlaydı :)

Bizi karşılamaya orda yaşayan ve beraber gezeceğimiz arkadaşımız geldi. Eve gittikten sonra biraz dinlenip hiç vakit kaybetmeden alışverişe çıktık :) ilk günün ganimetleri fiyatları oldukça uygun olan Samsonite valizlerdi :) Tjmax ve Ross'larda markalı ürünleri çok uygun fiyata bulabilirsiniz. Aynı zamanda Nordstrom'un outleti de hem çeşit hem fiyat bakımından gayet uygun. 

Los Angeles çok kalabalık bir şehir olmasına rağmen sanki kimse yaşamıyormuş gibi sokaklarda kimse yok. (Bahsettiğim kısım biraz şehir merkezinden uzak; fakat yerleşim açısından kalabalık bir yer) sokaklar öyle temiz öyle düzenli ki insan gıpta ediyor. Bir kere burda insana ve insan hayatına gerçekten değer veriliyor onu görmüş oldum. Trafikte her zaman yaya önceliği var. Herkes gayet sakin araba kullanıyor, kimse kimsenin önüne kırmıyor, korna çalmıyor, aceleci davranmıyor. Herkes oldukça güleryüzlü. Kasiyerler devamlı sizin hatrınızı soruyor ve çok yardımcı davranıyorlar. Birçok açıdan benden tam puan aldı burası ve bu saydıklarımı tüm gezi boyunca tecrübe ettim. Sadece bir bölgeye has değildi yani.

İlk gün biraz erken yatıp dinlendik, çünkü ertesi gün uzun bir yolculuk ve Kaliforniya'yı keşi bizi bekliyordu :)


Tustin, CA

Hiç yorum yok: