7 Aralık 2013 Cumartesi

Sırbistan Gezisi, Belgrad

Eylül ayındaki "Balkan Turu"muzun ardından Ekim ayındaki yıllık iznimizde Sırbistan'a gitmeye karar verdik.  3 günlüğüne, tek ülke, 2 şehir. Dolayısıyla araba kiralamadık. 3 gece Belgrad'da kaldık. Bir gününde günü birliğine Novi Sad'a gidip döndük.

Belgrad'dan başlayalım.

Belgrad, Sırbistan
Belgrad'da gezilecek yerler çoğunlukla Eski Şehir tarafında olduğu için otelimizi şehir merkezinde otobüs duraklarına çok yakın bir yerden ayarlamıştık ve her yeri yürüyerek gezebildik.

Öncelikle havalimanı şehir merkezine baya uzak. Araba kiralamadığımız için otobüsle ulaşımımızı sağladık. Geliş katının bi üst katından 72 nolu otobüsler şehir merkezine geliyor. Son durak "Zeleni Venac". Bileti şoförden alabiliyorsunuz; fakat gözlemlerime göre çoğu kişi bilet basmadan bindi ve kimse kontrol etmedi. Bu durumla şehiriçinde bindiğim otobüs ve tramvaylarda da karşılaştım.

Belgrad'da gezilecek yerlerin listesini yapacak olursam;
 1. Belgrad Kalesi
 2. Kalemegdan Parkı
 3. Knez Mihailova Caddesi (İstanbul'daki İstiklal tarzı)
 4. Trg  Republike (Cumhuriyet Meydanı)
 5. Taşmajdan (Teş Meydan)
 6. Nikola Tesla Müzesi
 7. Usce AVM (Yeni Şehir tarafında ve özellikle Parfois mağzasına bayıldım)
 8. Skadarlija Sokağı
 9. 2 nolu tramvay ile şehir turu
 10. St. Sava Kilisesi
 11. Zemun Bölgesi (Yeni şehir tarafında ve balık restoranlarıyla ünlü)
 12. Ada Ciganlija
Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. Kale Meydan'dan nehirlerin manzarası harika. Eski Şehir ve Yeni Şehir nehirler tarafından ayrılmış, dolayısıyla birçok köprü var. Belgrad, ayrıca parklarıyla ünlü. Şansımıza hava çok güzeldi de parkların tadına varabildik.


Kaleye girişKale Meydan'da ayrıca Damat Ali Paşa Türbesi var. Osmanlı'dan kalan tek hatıra olabilir. Ayrıca Belgrad'da bir tane camii var o da Bayraklı Camii.

Knez Mihailova Caddesi için internette hep İstiklal Caddesi benzetmesi yapmışlar; ama bence yanından bile geçemez :) Tarz olarak benziyor; ama İstiklal'in o canlılığı burada yok.

Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı)
Belgrad'da yemek konusunda biraz sıkıntı çektik. Helal et olmaması bizi restoranlardan uzak tuttu; ama peynir ve vejeteryan pizzalarına gerçekten doyduk :) Bir müddet pizza görmek istemiyorum. En çok hoşuma giden ise her köşe başında bir fırın&kafe olmasıydı. Yürüyerek gezdiğimiz için devamlı kahve ve kek, pasta ya da turta molası verdik. Fırın konusunda gerçekten başarılılar.

St. Sava Kilisesi

Taş Meydan, Belgrad
2 nolu tramvay ile panoramik şehir turu yapmanız mümkün. Biz bazı duraklarında inip yürüyerek gezdik sonra tekrar geri bindik. Elinizde Belgrad şehir haritası olursa hangi  duraktan kaç nolu otobüs geçiyor bakabilirsiniz. Gerçekten kaybolma şansınız yok burada. Hatta yürümeyi sevenler eski şehir kısmını tamamen yürüyerek bile gezebilirler.

Hotel Moskva
Hotel Moskva Belgrad'ın en eski otellerinden ve birçok ünlüyü misafir etmiş zamanında. Hala aktif.

Skadarlija Sokağı'nda bir cafe
Belgrad'ı dolu dolu iki gün gezdik ve yetti. Ben burayı çok beğendim. Sırplara karşı bir önyargıyla gitmiştim; ama insanları çok sıcakkanlı. Aksi bir durumla karşılaşmadım.

Bir sonraki yazımda Novi Sad'ı anlatacağım. Belgrad'da çok farklı olan Novi Sad'ı..

Hiç yorum yok: