5 Aralık 2013 Perşembe

Balkan Turu: Makedonya

Arnavutluk'tan sonra gezimizin son durağı Makedonya idi. Tiran'dan Makedonya'ya geçtiğimizde ilk olarak Üsküp'e giderken yol üstü sayılabilecek Ohrid şehrini gezdik.

Ohrid, Makedonya
Ayasofya Kilisesi, Ohrid, Makedonya

 Ohrid'e sadece gölünü görmeye bile gidilebilir. Öyle güzel öyle temiz bir suyu var ki.. Gölden çok özel bir alabalık çıkıyormuş. Göl kenarındaki restoranlarında birindee yemeyi düşündük; fakat fiyatları oldukça yüksekti.

Ohrid'e genel olarak gezilebilecek yerler:
 1. Ayasofya Kilisesi
 2. St. Pantelejmon Kilisesi
 3. St. John Kanco Kilisesi
 4. Ohrid Kalesi
 5. Çarşısı
 6. Pazarı
 7. :)

Ohrid'nin incisi çok meşhur. Çarşıda her köşede bir incici görebilirsiniz. Pazardaki meyveler ve sebzeler oldukça tazeydi. Etrafta turla gelen bolca Türk vardı.

Ohrid Gölü, Makedonya

Eklemek istediğim; fakat blogspotun devamlı hata vermesinden dolayı ekleyemediğim bir sürü fotoğraf var :((

Ohrid'en sonra artık son destinasyon Üsküp'tü. Üsküp, benim bu gezide en beğendiğim yer oldu. Hem yeni hem eski Üsküp görülmeye değer. İkisinin de tadı ayrı. Üsküp'ün caddeleri çok geniş ve bakımlı. İnsanları oldukça cana yakın. Eski Üsküp tarafında birçok insan Türkçe biliyor. Ayrıca burda demleme çay da bulabiliyorsunuz :)

Üsküp'te gezilecek yerler:
 1. Taş Köprü
 2. Üsküp Kalesi
 3. Eski Pazar
 4. Makedonya Meydanı
 5. Camiler (Osmanlı'dan kalma birçok cami var.)
 6. Teleferikle Milenyum Haç'ına çıkma
 7. Matka Kanyonu (Üsküp'e yaklaşık 10 km uzaklıkta)
Yediğim en lezzetli güveçte kuru fasülye ve cevabi kebabı yine Üsküp'te oldu. Cevabi için tercihimiz Eski Çarşı tarafında bulunan "Destan Restoran"dan yana oldu. Börekleri de es geçemeyeceğim; ama Üsküp'te diğer Balkan ülkerindeki gibi istediğiniz saat börek bulamıyorsunuz. Sabah çıkıyor ve anında bitiyor. Hatta olayı abartmışlar ekmek arası börek yiyorlar sabahları :) Ayrıca simitleri de pek lezzetliydi.

Eski Çarşı'yı gezerken TRT Belgesel kanalının çekimlerine  rastladık. Bizi de hiç haberimiz yokmuşcasına çektiler :))

Üsküp, Makedonya

Üsküp, Makedonya
Üsküp Kalesi, Makedonya
Taş Köprü, Üsküp

Milenyum Cross, Macedonia

Kurufasülyeciler, Eski Çarşı, Üsküp
Üsküp'e giderseniz eğer Matka Kanyonu'na mutlaka gidin. Hem manzara çok süper hem de aktiviteler. İster kanyonda yürüyüş yapın, ister tekne turuna katılıp gezin, isterseniz kanoya binin (bizim yaptığımız gibi) ister güzel manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayıp kafa dinleyin.

Matka Kanyonu, Üsküp
Matka Kanyonu'nda kanoya da bindik :)

Kanyon'da yürüyüş
Üsküp'te dolu dolu iki gün geçirdikten sonra artık ülkemize dönüş vaktiydi. Ve böylece bir gezinin sonuna daha geldik.

Balkanların yeri ben de hep ayrı kalacak. İnsanların misafirperverliği, canayakınlığı, bizleri kendilerinin kardeşi gibi görmeleri beni çok etkiledi. Çoğu şehirde kendimi memleketimde gibi hissettim. Yemeklerinden memnun kaldım, özellikle müslüman çoğunluklu yerlerde hiç sıkıntı çekmeden karnımızı doyurabildik. Trileçe tatlılarına bayıldım. 6 günde kilo almama sebep oldu :)

Daha sonra hızımız alamadık, bu sefer de Ekim ayında Sırbistan'a gittik 3 günlüğüne. Balkanlarda eksik bir yer kalmasın diye. Oraya ait izlenimlerimi de anlatacağım bir sonraki yazılarımda.

Hiç yorum yok: