12 Temmuz 2011 Salı

Honeymoon @ Italy Vol. I

Herkese tekrardan merhaba,
Geçen hafta "yumurta kapıya dayandı" misali KPSS çalışmalarımdan dolayı bloguma sadece düğün yazılarını girip bırakmıştım. Bugün kaldığımız yerden devam ediyorummm :)

Balayımız çoook güzel geçti. İtalya'nın güneyinden girip kuzeyinden çıkmak harikaydı.. Birçok yeni yer, yeni yüz gördük; birçok yeni tat tattık.. Bu arada çok yorulduk;ama gerçekten değdi..
İlk durağımız İtalya'nın güneyindeki Napoli şehriydi. Kuzey İtalyalılar burayı ve insanlarını hiç sevmezlermiş; çünkü Napoli insanları çok tembel aynı zamanda çok hırsızlarmış. Rehber bizi defalarca uyardı, çantanıza aman sahip çıkın diye. Hatta üzerinizdeki takıları çıkartın, Napoli'de olduğumuz sürece bir şey takmayın diye..

Bizim başımıza öyle bir şey gelmedi; çünkü Pazar günü orda olduğumuz için tam bir ölü şehir havası vardı. Sokaklarda turistlerden başka kimseyi göremedik. Bütün dükkanlar kapalıydı. Normal günde bile en az 4-5 saat siesta yapan Napolililer Pazar günü hiçççç açmazlarmış. Onun içindir ki ekonomileri kuzeye kıyasla çok geride kalmış.

Ha bir de şu çöp yığınları.. Gitmeden haberlerde dinlediğimiz.. Gerçekten şehir felaket pis, heryer çöp, hele çöp kutularının yanları resmen çöp dağları olmuş.. Çöp dökecek yer kalmadığı için belediye bu çöpleri toplayamıyormuş..

Napoli'den Pompei antik şehrine geçtik.. Burası bizim Efes'e benziyor.. Eskiden bir liman kentiymiş.. Giderek sapkınlaşan halk, Vezüv Yanardağı'nın birden patlamasıyla çıkan lavlardan kaçamamış ve oldukları yerde taşlaşmışlar.. Görüntüler tüyler ürperticiydi..Napoli'de geçirdiğimiz 1 geceden sonra ertesi gün Roma'ya doğru yola çıktık.. Yaklaşık 2-3 saat süren bir otobüs yolculuğundan sonra Roma'ya vardık. Otobüsle bir panoramik şehir turundan sonra Vatikan'a gittik..St. Pietro, o kadar heybetli bir kilise ki.. Hayran kalmamak mümkün değil. İçeriye askılılar ve dizüstü şort ya da eteklerle almıyorlar :) Benim kıyafetim müsaitti ama turda neredeyse herkes valizlerinden kıyafet çıkarttılar :)

Vatikan'dan sonra Roma şaheserleri turumuz başladı. Önce güzelce karnmızı doyurduk, tabi ki Pizza Margarita'yla.. 1 hafta boyunca ya pizza ya da spagetti yemekten bıktım zaten :))

Pantheon Tapınağı, Aşk Çeşmesi, İspanyol merdivenleri, adını unuttuğum bir sürü meydanı gezerek akşama kadar yürüdük..

Otele gittiğimizde evet pert olmuştuk :)

Ertesi gün yine Roma'daydık. Outlet Center turu vardı;ama biz kocitomla başbaşa gezmek istedik ve aldık elimize Roma haritamızı yollara düştük. İyi ki de öyle yapmışız, beraber çok eğlendik, çok yürüdük. İstediğimiz zaman dinlendik istediğimiz zaman gezdik..
Ve böylece İtalya'daki 3 günümüzü tamamlamış olduk..

7 yorum:

S♥A dedi ki...

Canımcım ne güzel gezmişsiniz,maşallah size ,) Ben de balayı için yurtdışını çok istiyodum ama düğün telaşı+2 düğün sonrası çok yoruluruz ve dinlenmeye ihtiyacımız olur diye türkiyedeki bir oteli seçtik.sizin için zor olmadı mı peki?

Miss Sensible dedi ki...

@S&A, canım teşekkür ederim. Bizde aynı sizin durumdaydık. Hem çok az sürede düğün hazırlıklarını yönettik hem 2 düğün yaptık hem de 2.düğünün bitiminde hemen yola çıktık. Herkes yorulursunuz gitmeyin dediler ama biz dinlemedik. Evet biraz yorulduk ama değidi bence. İkimizde iyiki gitmişiz diyoruzzz :)) Yorgunluk dediğin akşam uyuyunca geçiyor :))

Adsız dedi ki...

ne güzel bir balayı olmuş..

GÜZİN dedi ki...

çok güzel geçmiş gibi görünüyor canım oh süper olmuş bizde aynen italyayı balayında cok düşündk ve yoruluruz diye vazgectk şimdi fırsat kolluyoruz bi gitsek diye:) fotoğraflar yorgunluğa değdiğini anlatyor canım..

Miss Sensible dedi ki...

@Esinti, evet canım gerçekten güzeldi :)

@Güzin, İnşallah en yakın zamanda gidersiniz canım. Gezme olunca ben yorgunluğu unutuyorum :))

tubitos dedi ki...

canım herşey harika görünüyor ben de yurtdışı düşünüyorum inşallah kısmet olur =) bizim için dilek diledin miii ?? =)

Miss Sensible dedi ki...

@tubitos, bence kesin yurtdışı yap. Türkiye'de bir otele tıkılıp kalmaktansa değişik yerler gezip görmek bence daha çekici :)